Przemyślana decyzja o podpisaniu umowy kredytowej skutkuje najczęściej komfortem przy spłacie raty, a także budowaniem realnego majątku dla przyszłych pokoleń. Kredyt hipoteczny to stosunkowo poważne zobowiązanie długoterminowe, dlatego efektywność współpracy z bankami komercyjnymi jest po prostu kluczowa. Od czego zatem zależy efektywność zaciągnięcia kredytu hipotecznego w odniesieniu do aktualnych warunków gospodarczych?
Pozytywna zdolność kredytowa, w której liczy się poziom dochodów, stan cywilny, a także historia spłat dotychczasowych zobowiązań, głównie pożyczek krótkoterminowych to absolutna podstawa. Jeżeli nie charakteryzujesz się pozytywną zdolnością kredytową to bank nie podejmie współpracy. Nie wynika to tylko z polityki banków detalicznych, ale przede wszystkim z odgórnych przepisów docelowo chroniących cały system. W Polsce aktualnie kredyt hipoteczny dominuje nad wynajmem długoterminowym z prostych przyczyn. Koszty wynajmu przewyższają lub mocno zbliżają się do rat kredytu hipotecznego. To sprawia, że osoby znajdujące się dotychczas na granicy podjęcia decyzji jednak idą w stronę partnerstwa z bankiem. Średni kredyt hipoteczny obowiązuje pomiędzy 15 – 25 lat. Tak długie uzależnienie od opłaty rat wymaga przeprowadzenia precyzyjnych testów ekonomicznych. Rozsądne rozwiązanie to przelewanie pewnego poziomu dochodów na oddzielny rachunek, na którym generujesz, np. wkład własny (obowiązkowy). W ten sposób stosunkowo szybko ocenisz, czy masz budżet domowy zoptymalizowany pod dłuższe zobowiązanie. Większość kredytobiorców wierzy niestety prostym kalkulatorom finansowym. Faktycznie, po wpisaniu do kalkulatora danych o zarobkach i innych szczegółach ekonomicznych otrzymasz prognozę raty, ale teoria najczęściej znacząco odbiega od praktyki. Z tego powodu realny test ekonomiczny jest wręcz obowiązkowy dla uzyskania maksymalnego komfortu psychicznego, a co najważniejsze finansowego.
Dobre podejście do zaciągania kredytu hipotecznego to wytypowanie do współpracy banku, w którym już posiadasz rachunek osobisty, czy inne usługi. W ten sposób dochodzi do pewnej przewagi negocjacyjnej. Sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym to trudne zadanie, dlatego przemyśl precyzyjnie lokalizację i kwestie wysokości rat. Czasami lepiej dłużej zbierać wkład własny, aby obniżyć koszty zobowiązania. Przyda się również rozpatrzenie rat malejących, które realnie wpływają na ostateczną wartość kredytu hipotecznego. Czy masz inne sprawdzone sposoby na optymalizację kredytu hipotecznego?