Myślisz o zaciągnięciu kredytu? O czym należy pamiętać podczas jego zaciągania? Oto kilka porad i wskazówek, które Ci w tym pomogą.
Każdy kredyt przed jego zaciągnięciem wymaga zastanowienia się nad nim oraz głębokiego przemyślenia. Wszystko dlatego, że decyzja ta wiąże się z poważnymi konsekwencjami, które będą nam ciążyły. Bardzo często spłaca się go przez wiele lat, dlatego należy zachować zdrowy rozsądek. Okres kredytowania wynosi niekiedy nawet 25 lat, wiele zależy oczywiście o wysokości pożyczki oraz wysokości rat, na które się zdecydujemy. Jeśli jesteśmy pewni i uważamy, że kredyt gotówkowy faktycznie nam się przyda, wtedy przychodzi czas na rozeznanie się wśród ofert, które oferują banki.
Zacznijmy od tego, czym jest kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy bywa nazywany pożyczką albo kredytem konsumpcyjnym. Jednak pożyczka gotówkowa z banku nie jest tym samym, co pożyczka gotówkowa zaciągana poprzez firmę pożyczkową. Jaka jest różnica? Przede wszystkim chodzi o to, że działalność banków jest dokładnie określona w ustawie o kredycie konsumenckim. Instytucje pożyczkowe mogą za to pożycza
swoim klientom pieniądze w oparciu o kodeks cywilny. Dla niektórych zaciągnięcie pożyczki w instytucji pożyczkowej może wiązać się z przykrymi konsekwencjami związanymi z wcześniejszymi kwestiami. Niekiedy o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie stanowi więc pożyczka zaciągnięta w banku. Warto dodać tutaj, że procedury związane z zaciągnięciem pożyczki w firmach pożyczkowych mogą być znacznie krótsze, niż w banku, choć nie jest to zawsze koniecznością. Drugą sprawą jest fakt, że udzielane są one zazwyczaj na krótszy okres niż pożyczki bankowe oraz na niższe kwoty. Jeśli więc szukamy pożyczki na duże wydatki i dłuższy okres, sięgnijmy po pożyczkę w banku.
Gdy już ustalimy ile chcemy pożyczyć oraz czy wybrać bank czy firmę pożyczkową, pora na zastanowienie się nad naszymi zdolnościami kredytowymi. Należy dokładnie przeprowadzić skrupulatną analizę naszych możliwości finansowych. Co powinniśmy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim nasze źródła dochodu oraz wydatki. W ten sposób będziemy mogli ustalić wysokość miesięcznej raty. Nie warto brać zbyt wysokiej raty, bowiem może wiązać się to z kłopotami w spłacie. Z czasem może przerodzić się to w kłopoty finansowe. Dlatego powinniśmy przemyśleć to tak, by nie przeciążyć naszego domowego budżetu. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z wysokości pożyczki, warto pomyśleć o wydłużeniu terminu spłaty.