Każdy z banków w inny sposób podchodzi do kwestii oceny zdolność kredytowej. Jest to pojęcie dość elastyczne, w jednym banku możemy mieć zdolność kredytową, a w innym poinformują nas, że jej nie posiadamy. Niemniej jednak w każdym przypadku brak zdolności kredytowej wyklucza możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego w banku.

Zacznij od samooceny własnej zdolności kredytowej

Zamyślając wzięcie kredytu gotówkowego, czynimy to pod wpływem konkretnej sytuacji. Często potrzebujemy pieniędzy na przykład na wakacje, pomimo że nasze dochody są na przyzwoitym poziomie. Kiedy indziej nasz dochód jest chwilowo niewielki i chcemy wziąć kredyt na pokrycie bieżących potrzeb. To czy w danym momencie mamy zdolność kredytową powinniśmy najpierw określić sami, zachowując przy tym oczywiście odrobinę obiektywizmu. Musimy w tym przypadku ocenić swoje możliwości do spłaty w dłuższej perspektywie czasu, biorąc pod uwagę zdarzenie, które mogą zajść w tym czasie, uniemożliwiając nam realizację spłaty zobowiązania. Należy przyjąć, że może nadejść moment, że obciążenie będzie zbyt wysokie, aby je udźwignąć bez ryzyka utraty płynności finansowej.

Chcąc udać się do banku w sprawie kredytu, musimy wiedzieć, że jeżeli mamy wówczas już problemy z bieżącym regulowaniem posiadanych zobowiązań, to jasnym się staje, że nie powinniśmy wcale brać kredytu, gdyż w ten sposób pogarszamy naszą sytuację i prosimy się o niepotrzebne kłopoty.

Czy dostaniemy w banku Kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej?

Jak już wspomnieliśmy, zależy to od naszej sytuacji, ale ogólnie rzecz biorąc banki do obliczania zdolności kredytowej podchodzą w bardzo rygorystyczny sposób, gdyż są do tego zobligowane prawem bankowym. W prawie tym są jednakże wyznaczone pewne widełki, czyli ramy, w których banki powinny się trzymać. Daje to im pewną swobodę, umożliwiając modyfikowanie, czy wprowadzanie mniej lub bardziej liberalnych zasad obliczania zdolności kredytowej.

Dlatego też brak zdolności kredytowej w jednym banku nie oznacza, że w pozostałych również zostaniemy ocenieni negatywnie. Dlatego też najlepiej jest zweryfikować nasz zdolność w kilku bankach, by złożyć wniosek tam, gdzie zostaniemy pozytywnie ocenieni. Odrębną kwestią pozostaje to, że biorąc kredyt w ten sposób decydujemy się na pierwszą lepszą ofertę, gdzie zostaniemy pozytywnie zweryfikowani pod kątem zdolności kredytowej. Pozbawia to nas możliwości wyboru najkorzystniejszej cenowo oferty, dlatego też musimy brać pod uwagę to, że poniesiemy znaczne koszty.

Co może zmienić sposób podejścia banku do kwestii zdolności kredytowej?

Kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej, w sensie całkowitego jej braku nie jest oczywiście możliwy. Musimy natomiast wiedzieć, że zawsze warto próbować, gdyż często bank w tej sytuacji może na przykład przychylić się do naszego wniosku pod warunkiem dokonania zabezpieczenia np. przez poręczenie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.