Wbrew pozorom, nie musisz zarabiać kroci, żeby uzyskać kredyt hipoteczny i kupić własne mieszkanie. Jest jednak kilka wymogów które musimy spełnić aby móc otrzymać kredyt. Od czego zależy to, czy otrzymasz kredyt hipoteczny? Nie tylko zarobki wchodzą w rachubę – aby otrzymać wsparcie finansowe z banku na kupno mieszkania, musisz spełnić kilka warunków.

Zdolność kredytowa

Decyzja o tym czy otrzymamy kredyt hipoteczny należy do banku i może różnić się w zależności od tego, który z nich wybierzesz, każdy bank będzie miał inne warunki i zasady. W każdym przypadku musisz jednak wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, ponieważ to właśnie ją będzie oceniał bank, bez względu na to który wybierzemy. Dzieje się tak z uwagi na to, że bank chce upewnić się, że będziesz mógł swobodnie spłacać raty kredytu hipotecznego, a tym samym stać Cię będzie na dalsze utrzymanie siebie oraz swojego domu i rodziny. Te aspekty zostaną wzięte pod uwagę, gdy będziesz ubiegał się o kredyt hipoteczny

• historia kredytowa – najlepiej, gdy nie posiadasz żadnych zadłużeń, a wszystkie, które miałeś do tej pory, zostały terminowo uiszczane,

• rodzaj umowy o pracę oraz jej staż – najlepiej postrzegane przez bank są osoby, które uzyskują dochody na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Każdy ma jednak takie same szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, niezależnie od przedstawionego źródła dochodu.

Uzyskanie kredytu hipotecznego – warunki finansowe

To, ile musisz zarabiać, aby uzyskać kredyt hipoteczny, zależy także od tego, jaką nieruchomość chcesz nabyć. Inną wysokością dochodów będziesz musiał się wykazać w przypadku kupna mieszkania w typie kawalerki, a inną wysokością – lokalu z dwoma lub trzema pokojami bądź większym.

Najprostszym sposobem na wyliczenie, jaką kwotę może pożyczyć nam bank, jest pomnożenie miesięcznego dochodu razy 80, jednak dopiero pracownik banku pomoże Ci zdobyć dokładne informacje. Jeśli spełnisz wszystkie inne warunki banku, zarabiając 2000 zł netto miesięcznie otrzymasz 160 000 zł na kupno mieszkania. Taka kwota w zupełności wystarczy na zakup 2-pokojowego mieszkania w większości polskich miast.

Ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny w stolicy?

Dobrą informacją jest fakt, że zarabiając 2000 zł miesięcznie, stać Cię na zakup mieszkania w Warszawie. Otrzymana od banku kwota wystarczy na kawalerkę w stolicy, jednak o metrażu nie większym, niż 31 m2. Jeśli zarabiasz miesięcznie 2500 zł, możesz otrzymać z banku 200 000 zł na zakup mieszkania, co pozwoli Ci znaleźć mieszkanie dwupokojowe. W mniejszych polskich miastach te realia są zdecydowanie inne. Jeśli chcemy kpić trzypokojowe mieszkaniu w Warszawie, musisz przygotować się na ceny zaczynające się od 300 000 zł za około 50 m2.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.