Powszechnie wiadomo, że obowiązujące w tym momencie w Polsce stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie. To sprawia, że wiele osób traci zainteresowanie lokatami twierdząc, że to już się nie opłaca.

Współcześnie oferta lokat, chodzi o oprocentowanie utrzymuje się na poziomie 2-3%. Zniechęca to wielu do zakładania lokat, jednakże oszczędzanie zawsze ma sens i nigdy na tym nie stracimy. W szczególności, że lokata jest bezpiecznym produktem finansowym dającym pewny zysk, gdzie ryzyko straty jest minimalne.

Eksperci twierdzą, że wciąż warto oszczędzać z lokatami, ale radzą wybierać oprocentowanie zmienne. Ma to umożliwić osiągnięcie wyższego zysku w sytuacji, gdy nastąpi wzrost stóp procentowych. Oczywiście dotyczy to lokat założonych co najmniej na rok. Ważne jest, aby oprocentowanie lokaty było związane ze stawką WIBOR.

Jednak na rynku lokat wciąż można spotkać promocje, które oferują wyższe oprocentowanie choć wiążą się z dodatkowymi warunkami jak np. założenie konta, przelew pensji czy inne. Oprócz niskiego oprocentowania należy wziąć pod uwagę o podatku od zysków kapitałowych czy o inflacji. Niestety współcześnie oszczędzanie z lokatami jest mało opłacalne. Alternatywą dla lokat są fundusze inwestycyjne czy obligacje. Warto jednak wspomnieć, że lokata bankowa jest produktem bankowym bezpiecznym, który przynosi stały i pewny, choćby minimalny zysk.

Lokata bankowa będzie świetnym wyborem dla osób, które chcą w jakiś sposób powstrzymać własny szał zakupowy i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze. Jednocześnie pomimo tego, że nie zarabiamy zbytnio na lokacie to jednak pieniądz nie traci na wartości.

Chcąc więcej zyskać na swoich oszczędnościach warto jest inwestować np. bezpieczne obligacje skarbu państwa. Poza tym należy wziąć pod uwagę, że zysk na lokacie zależy od kilku czynników takich jak powierzona bankowi kwota, czas zdeponowania lokaty, oprocentowanie czy częstotliwość kapitalizacji odsetek. Poza tym trzeba powiedzieć wprost, że długoterminowa(co najmniej rok)lokata ze stałym oprocentowaniem rocznym przyniesie większe zyski niż np. konto oszczędnościowe. Lokata jest na pewno korzystna dlaklienta, który nie zdecyduje się jej zerwać przed terminem. Kolei lokata krótkoterminowa jest opłacalna dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do swoich środków finansowych.

Jednak przede wszystkim nie można powiedzieć, że lokata się nie opłaca, gdyż pozostawienie pieniędzy w domu, w skarpecie na pewno ich nie pomnoży. Tymczasem lokata nawet z niskim oprocentowaniem daje pewny i stały zysk. Za lokatą przemawiają fakty, że wciąż jednak zarabia się na nich, po drugie lokata to bezpieczeństwo inwestycyjne, poza tym posiadając większą kwotę można z bankiem negocjować warunki lokaty.

W porównaniu do starszych metod oszczędzania(jak trzymanie pieniędzy w skarpecie) to lokata wciąż jest ciekawą alternatywą. Pomimo niskiego zarobku jest to stały dochód, którego nie uzyskalibyśmy trzymając pieniądze w domu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.