Często mówi się, że jedyną szansą na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, jest posiadanie odpowiednio dużej zdolności kredytowej. W obecnych czasach dużo się pod tym względem zmieniło. Zaciągnięcie zobowiązania gotówkowego, jest dziś o wiele łatwiejsze. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na kredyt w banku, do którego wpływają nasze dochody. Czy jest to jedyny warunek uzyskania tej formy zobowiązania?

Jak to wygląda z innymi kredytami?

Paradoksem jest fakt, że w takim przypadku zaciągnięcie kredytu hipotecznego może być faktycznie prawdziwym wyzwaniem. W tym przypadku nie ma znaczenia to, że obydwie formy zobowiązań mogą być kredytowane na ten sam czas. Co więcej, w przypadku hipoteki, zabezpieczeniem jest mieszkanie lub dom, a więc nieruchomość, której wartość jest bardzo wysoka. Wracając jednak do tematu zobowiązań gotówkowych, to nawet w przypadku braku historii kredytowej, możliwe jest pożyczenie całkiem dużej sumy pieniędzy.

Kiedy „robimy historię”?

Samo zaciągnięcie niewielkiego kredytu gotówkowego nie oznacza, że możemy wyrobić sobie historię kredytową. Obostrzeniem wprowadzonym przez BIK, jest konieczność spłaty tegoż zobowiązania przez okres co najmniej 6 miesięcy. Dopiero po wpłynięciu szóstej raty, Biuro Informacji Kredytowej będzie mogło obliczać nasz scoring. Dlatego klienci zaciągający kredyt na krótki czas (w celu wyrobienia sobie historii), muszą wziąć pod uwagę, by ich zobowiązanie było rozciągnięte na żądany przez BIK czas.

Zasiłki również się liczą!

Ok, być może świadczenia socjalne to dla wielu kredytobiorców pomoc ostatniej szansy, ale – paradoksalnie – dzięki nim, więcej osób może skorzystać z kredytu. Nawet, jeśli dana osoba nie ma historii kredytowej w BIK, to zawsze może ona liczyć na zdolność z ww. dodatków. Oczywiście nie można zapominać, że zdecydowana większość banków uwzględni świadczenia typu 500+, ale tylko wtedy, gdy potencjalny kredytobiorca będzie otrzymywał dochody na określonym przez bank poziomie. Kredyt gotówkowy jest w zasadzie jedynym produktem finansowym, w przypadku którego wnioskodawca może „liczyć” na tego typu świadczenia. Banki nie uwzględniają ich przy zaciąganiu kredytów hipotecznych i – zwykle – samochodowych.

Poza tym na najwyższą zdolność mogą liczyć te osoby, które posiadają umowę o pracę i to na czas nieokreślony. Prawdą jest, że liczba w ten sposób zawieranych umów spada, ale „szczęśliwcy”, którzy ją posiadają, mogą liczyć na specjalne traktowanie w banku. Dotyczy to nawet tych osób, których dochody oscylują w granicach 2 – 3 tysięcy złotych!

Podsumowanie

Można zaryzykować twierdzenie, że brak historii kredytowej w BIK, nie uniemożliwi zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Jeśli jednak klient chce wnioskować o kredyt hipoteczny, to powinien on zaciągnąć nieco wcześniej kredyt gotówkowy na kilka tysięcy złotych. Na krok ten mogą się też zdecydować kredytobiorcy gotówkowi, gdyż dzięki niemu warunki spłaty zobowiązania, mogą być nieco korzystniejsze.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.