Co zrobić, aby dostać kredyt hipoteczny?

Osoby planujące zakup mieszkania często wybierają kredyt hipoteczny, jako formę wsparcia przy zakupie. Jest to poważne zobowiązanie, które zaciągamy często na kilkadziesiąt lat naszego życia. Jak zatem odpowiednio się do niego przygotować i w jaki sposób wybrać najlepszą ofertę kredytową?

Jak odpowiednio przygotować się do kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny jest bardzo popularnym produktem finansowym, jednak jego wysokość zależy od wielu czynników, na który mu, jako kredytobiorcy mamy wpływ. Procedura kredytowa jest długotrwała i często wymaga konsultacji z doradcą kredytowym, który odpowiednio przemodeluje nasze mocne strony. Często drobne zabiegi wystarcza, aby nasza zdolność kredytowa uległa dużej poprawie. Przygotowując się do wzięcia kredytu, warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, czy kalkulatora zdolności kredytowej, który w prosty sposób pozwoli nam na przyjrzeniu się naszej sytuacji finansowej.

Jak rozmawiać z bankiem, aby dostać kredyt?

Banki są raczej chętne, co do przyznawania kredytów hipotecznych, jednak wysokość kredytu zależy od naszej sytuacji życiowej. Banki biorą pod uwagę nie tylko nasze zarobki, ale także ilość członków w gospodarstwie, wykonywany zawód, ilość członków w gospodarstwie domowym, czy status związku. W zależności od banku te czynniki mogą się różnic, jednak większość z nich jest stała. Do rozmowy z bankiem warto się przygotować. Zostaniemy poproszenie o przedstawienie dużej ilości dokumentów i udokumentowanie wkładu własnego, który jest wymagany przez bank. Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, które zaciągamy na kilkadziesiąt lat, dlatego nie możemy podejść do niego nieprzygotowani.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Nie ma co się oszukiwać, ale nasza zdolność kredytowa ma ogromne znaczenie dla wysokości zobowiązania. W jej skład wchodzą takie zmienne jak: wykształcenie, stan cywilny, regularne wpływy na konto bankowe, status zawody, liczba osób w gospodarstwie domowym, czy historia kredytowa. Są to bardzo ważne czynniki, na których możemy pracować, aby zmienić naszą sytuację i polepszyć zdolność kredytową.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Możemy skorzystać z pomocy specjalisty lub skorzystać z internetowych wyszukiwarek, które porównują najlepsze oferty kredytów hipotecznych. Jest to niezwykle korzystne, gdyż jak będziemy na bieżąco, monitorować oferty, nauczymy się rozpoznawać oferty promocyjne. Nie wszystkie oferty, jakie proponuje nam bank są rzeczywiście promocyjne i nie mają ukrytych kosztów. Kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest sporo. Musimy się z tym liczyć, że będziemy musieli uwzględnić oprocentowanie, prowizję, koszty ubezpieczenia, obsługi kredytu, ubezpieczenia, czy wycenę nieruchomości. Dodatkowo bank wymaga od nas posiadania wkładu własnego, który jest nieodzownym elementem każdego kredytu hipotecznego i musimy być na to gotowi.