Dlaczego kredyt konsolidacyjny obniża ryzyko kredytobiorcy?

Kredytobiorca, który posługuje się wieloma pożyczkami, spłaca kredyt samochodowy, a jednocześnie utrzymuje kartę kredytową nie ma łatwego życia z organizacją finansów. Do tego naraża się na zwiększone ryzyko nagłej utraty zdolności kredytowej. Nawet jedno opóźnienie źle wygląda w BIK i może powodować zaburzenia ekonomiczne, jeżeli często korzystasz z drobnego zadłużenia konsumpcyjnego. Kredyt konsolidacyjny to w takim przypadku duże ułatwienie. Dlaczego?

Formuła konsolidacji kredytów w praktyce

W kredycie konsolidacyjnym występuje bardzo ciekawa formuła maksymalnego wydłużenia okresu spłaty, co przekłada się na obniżenie raty miesięcznej wręcz do absurdalnych poziomów. Banki ze względu na dużą konkurencję prezentują kredyty konsolidacyjne bez zabezpieczeń do naprawdę sporych kwot. To nawet 200-300 000 złotych. Obniżenie miesięcznej raty eliminuje praktycznie ryzyko regularności w spłatach. W kredycie konsolidacyjnym dochodzi do zamknięcia wszystkich rodzajów zadłużenia konsumpcyjnego, w tym chwilówek występujących w parabankach (warto sprawdzić regulamin banku). Nie musisz konsolidacji przeprowadzać samodzielnie. Na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa pośredniczące, negocjujące układy restrukturyzacyjne z bankami, nawet przy ograniczonej zdolności kredytowej.

Konsolidacja minimalna lub z dodaną wartością konsumpcyjną

Trzeba jednak uważać na czystą i „konsumpcyjną” konsolidacją. Co to znaczy? W czystej konsolidacji zamykasz po prostu dotychczasowe zadłużenie i spłacasz dalej jedną ratę w konkretnym banku. Konsolidacja konsumpcyjna zakłada wydzielenie pewnej kwoty na doraźne cele, ale to rzadko się opłaca ze względu na wysokie prowizje i niepotrzebne maksymalizowanie zadłużenia. W aktualnych warunkach czas spłaty kredytu konsolidacyjnego dochodzi nawet do 15 lat. To praktycznie najdłuższy termin spłaty. Dzięki temu z dużego krótkoterminowego zobowiązania możesz uczynić małe, ale długoterminowe. Najczęściej konsolidacja kredytów prowadzi do stabilnej odbudowy zdolności kredytowej i do wcześniejszej spłaty zadłużenia bez dodatkowych kosztów.

Słowo podsumowania

Konsolidacja nie jest obowiązkiem, ani ostatecznym ratunkiem, tylko dużym, a często nawet tańszym ułatwieniem w spłacie pod warunkiem sprawnego porównania ofert.