Czym jest kredyt gotówkowy i z czym się on wiąże?

Nasze budżety domowe nie są nieskończone i dysponujemy ograniczonymi kwotami. Czasem zdarza się tak, że posiadana kwota środków nie wystarcza nam na zrealizowanie jakiegoś wydatku. W niektórych sytuacjach można poczekać aż uzbiera się odpowiednia kwota. Inne zaś sprawy są bardzo pilne i gotówka jest potrzebna od zaraz. Wtedy rozwiązaniem jest pożyczenie pieniędzy, które może odbywać się w formie kredytu gotówkowego. Wybierając kredyt warto zwrócić uwagę na banki, w których mamy konta bankowe - 17bankow.com porównasz oferty kredytów, sprawdzisz najlepsze konta bankowe i zadbasz o swoją przyszłość.

Zdolność kredytowa

Kredyt gotówkowy to jeden z rodzajów kredytu bankowego i może być przeznaczony na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny. Za jego pomocą będzie więc możliwe zarówno sfinansowanie większej imprezy rodzinnej, jak i zakup wyposażenia do mieszkania oraz wiele innych. Żeby taki kredyt otrzymać, trzeba oczywiście przejść odpowiednia procedurę, która polega na sprawdzeniu zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to zaś nic innego, jak pewne cechy kredytobiorcy, które dają bankowi jakąś pewność, że będzie on w stanie spłacić kredyt. Na określenie zdolności kredytowej wpływ mają różne czynniki. Przede wszystkim jest to wysokość oraz stałość dochodów, a także ewentualne zabezpieczenia kredytu, na przykład w postaci żyrantów, czy tez wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Znaczenie może mieć również historia kredytowa, czyli to, jak były spłacane poprzednie kredyty, czy była to spłata terminowa. Im większa suma zaciąganego kredytu, tym zdolność kredytowa ma większe znaczenie.

Cechy kredytu gotówkowego istotne przy wyborze

Jednak zanim w ogóle złożyć cię wniosek o udzielenie kredytu, trzeba wiedzieć, w jakim banku go złożyć i gdzie jest najkorzystniejsza oferta. Oczywiście jednym z podstawowych aspektów w tym względzie jest wysokość oprocentowania kredytu, która w zasadzie bezpośrednio przekłada się na jego koszty. Różne może być tez oprocentowanie – stałe lub zmienne. To pierwsze nie jest podatne na zamiany stóp procentowych i cały czas o0bowiązauje jedna jego stawka. Przy oprocentowaniu zmiennym może być rożnie, wiec za kredyt możemy zapłacić więcej ni było przewidywane na początku, ale jego koszty mogą być też nieco niższe. Oprócz oprocentowania należy też wziąć pod uwagę inne koszty kredytu, choćby takie, jak wspomniane ubezpieczenie, czy też opłaty prowizyjne. W tym być może niełatwym wyborze korzystnej oferty kredytowej, warto posłużyć się narzędziem, jakim są porównywarki ofert kredytowych, dostępne w internecie.