Social lending- charakterystyka kredytów społecznościowych

Coraz popularniejszymi produktami finansowymi w naszym kraju stają się kredyty społecznościowe zwane social lending. Swoista moda na tego rodzaju kredyty przyszła do nas z zachodu i jest to na pewno ciekawa alternatywa dla wszystkich osób, które nie mają szans na otrzymanie typowego kredytu konsumenckiego w banku, lub innych instytucjach finansowych. Dostępność pożyczek i kredytów społecznościowych skłania ludzi do sięgania po tego rodzaju rozwiązanie. Jednakże podobnie jak w przypadku większości produktów finansowych, przed podpisaniem umowy, należy przemyśleć zaciąganie zobowiązań, ponieważ ich skutki nie zawsze są przyjemne dla kredytobiorców. Wejdź i sprawdź gdzie najtańszy kredyt gotówkowy w 2019 roku.

Gdzie szukać kredytów społecznościowych?

Najbezpieczniejszym sposobem znalezienia kredytu społecznościowego jest zarejestrowanie się na specjalnym pożyczkowym portalu społecznościowym. W naszym kraju działa takich co najmniej kilka, w związku z czym nie ma większych problemów z ich odnalezieniem. Po zalogowaniu się, można sprawdzić, czy ktoś oferuje kredyty w wysokości, jaka nas satysfakcjonuje. Oczywiście sami także mamy możliwość umieszczenia odpowiedniej informacji, na temat tego jaka kwota nas interesuje. Kiedy już znajdzie się pożyczkodawcę, obowiązkową czynnością w tym przypadku jest spisanie umowy. Zwykle odbywa się to w obecności notariusza. W dokumencie uściślane są wszelkie informacje na temat tego, jaka kwota została pożyczona, ile pieniędzy trzeba będzie zwrócić, a także w jakiej formie. Kiedy decydujemy się na pożyczkę społecznościową za pośrednictwem portalu, nad bezpieczeństwem całej transakcji czuwa administrator. Oczywiście nie zwalnia to nikogo z zachowania odpowiedniej ostrożności.

Kredyty społecznościowe pochodzące z innych źródeł

O ile korzystanie z produktów finansowych, oferowanych przez poszczególne osoby na portalach finansowych, czy wręcz typowo kredytowych jest stosunkowo bezpieczne, o tyle kiedy znajdziemy prywatną osobę udzielają wsparcia finansowego np. dzięki ogłoszeniu, musimy trzymać się na baczność. Tego rodzaju pożyczanie pieniędzy może wiązać się bowiem z koniecznością zastawienia np. domu lub mieszkania, a przy bardzo wysokich ratach, których przeciętny człowiek nie jest w stanie regulować, możemy bardzo szybko go stracić. Tak więc w przypadku pożyczek i kredytów społecznościowych, zawsze wskazana jest ostrożność. Bezwarunkowo trzeba bardzo dokładnie przestudiować tekst umowy, aby potem nie okazało się, że niby niskie oprocentowanie, z czasem przekroczy sumę pożyczonych środków. Kredytobiorca powinien dopytywać, a jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości, warto poradzić się specjalisty w zakresie doradztwa kredytowego.

Dlaczego pożyczki społecznościowe cieszą się taką popularnością?

Z odróżnieniu od typowych kredytów i innych produktów bankowych, w przypadku social lending, pożyczkobiorca nie musi wykazywać czystego BIK-u. W praktyce oznacza to tyle, że może on mieć na koncie sporo zobowiązań, także niespłaconych, które nie dyskredytują go przy ubieganiu się o pożyczkę prywatną. Podobnie wygląda kwestia i KRD. Kredyty społecznościowe cechują się tym, że nawet osoby bardzo zadłużone bez większych problemów mogą z nich skorzystać. Głównie dlatego, coraz więcej osób decyduje się na taką alternatywę. Na pewno zachęcający jest także fakt, że można dzięki niej otrzymać bardzo wysokie sumy pieniędzy, bez konieczności składania wielu dokumentów i zaświadczeń. Najczęściej wystarczy dowód osobisty, aby móc otrzymać kilka tysięcy złotych.