Kalkulujemy lokaty

Parametry lokat

Jednym z najpewniejszych i najbardziej popularnych rozwiązań, jakie stosowane są w świecie biznesu i finansów, jest lokata. Istnieją różne typy poszczególnych lokat, jakie można wybrać, w poszukiwaniu wariantu, jaki w możliwie największym stopniu spełnić może oczekiwania klienta indywidualnego i zapewni mu wymierny zysk. Zwykle, wybierając ofertę lokaty bankowej, kierujemy się takimi parametrami, jak różne w każdej z dostępnych lokat bankowych cechy charakterystyczne. Pierwszą, bardzo ważną cechą, która pozwala odróżnić od siebie lokaty, jest wysokość kwoty, jaka stanowi wartość lokaty. Jest to nieodłączny element każdego praktycznie kalkulatora i jednocześnie, podstawa do obliczenia, ile wyniesie ostateczny zysk już po tym jak lokaty bankowe dobiegają końca. 

Finanse i waluty

Często, wysokość kwoty finansowej, jaka znajdować będzie się na lokacie bankowej, stanowi ogromne znaczenie do takiego stopnia, że od zasobów finansowych zależeć będzie, czy uzyskamy zgodę banku na założenie wybranego przez nas wariantu lokaty. Niektóre typy lokat, założone mogą zostać jedynie w przypadku, gdy uzyskana zostanie ustalona dla konkretnego wariantu lokaty. Wysokość kwoty minimalnej, ustalana jest poszczególne banki i równocześnie, może ona wynosić różną wartość, w zależności od lokaty. Równie dobrze, jeżeli tylko konkretny bank tak zadecyduje, kwoty minimalnej może nie być wcale. 

Kolejny, niemniej ważny element w lokacie to waluta, w jakiej uruchomić zdecydowaliśmy się swoje lokaty bankowe. Najczęstszą walutą, w jakiej podejmuje się w naszym kraju lokaty to oczywiście polski złoty, ale zaobserwować można także zainteresowanie lokatami w takich walutach, jak euro, frank szwajcarski i dolar amerykański. 

Minimalny czas waluty

Następny element, który odgrywa ogromną rolę w specjalnych kalkulatorach i jednocześnie, wpłynąć może na podjęcie ostatecznej decyzji o ewentualnym podjęciu decyzji, to okres trwania lokaty. Okres, w którym uruchomione zostaną lokaty bankowe i jak długi czas będzie aktywna, obejmuje szerokie spectrum możliwości; klienci banku, wybrać mogą zarówno długość trwania lokaty w dniach, miesiącach, jak i latach. Zwyczajowo, minimalny czas trwania lokaty to jeden dzień, przy czym najbardziej powszechna długość trwania lokaty, to 3 miesiące, 6 miesięcy lub też, ewentualnie 12 miesięcy. Inne, także dość popularne warianty to 2 miesiące oraz 24 miesiące. 

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zadaniem klienta banku jest także zadecydować, jaki interesuje go rodzaj oprocentowania. W tym względzie, warianty są dwa: możemy wybrać oprocentowanie stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe, wybierane jest najczęściej, ze względu na stabilność, podczas gdy w oprocentowaniu zmiennym, oprocentowanie może znajdować się w regresji bądź progresji. Oprocentowanie progresywne, oznacza że im dłużej trwa umowa, tym wyższe są odsetki na lokacie, podczas gdy w przypadku oprocentowania regresywnego, odsetki są stopniowo coraz niższe.